İZMİR KEMALPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okulum Temiz

"Okulum Temiz" Belgelendirmesi hakkında bilgilendirme ve kılavuz aşağıdadır.
Okulum Temiz

Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" kapsamında, hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla "Okulum Temiz" belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır.

Başvuru öncesi okullarımız tarafından "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu" içerisinde belirtilen tüm faaliyetlerin, eylem  planlarının, talimatların, eğitimlerin vb. işlemlerin tam olarak yerine getirilmesi, soru listesinde belirtilen şartların tamamlanmış olması gerekmektedir.

Başvuru sonrasında, Bakanlığımız ve TSE işbirliğinde oluşturulan eğitim programları ile yetkilendirilen Tetkik Görevlileri tarafından bu okullar yerinde denetlenip kontrol ve belgelendirmesi yapılacaktır.

Bu süreçte okullarımızda yapılması gerekli işlemler;

-         Risk Değerlendirme Raporu (Pandemi süreci dahil edilecek)

-         Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı

-         Temizlik ve Dezenfeksiyon Planları/Talimatları/Eğitimleri

-         Standart Enfeksiyon Kontrol Önlemlerine (SEKÖ) Ait kayıtlar

-         Bulaş Bazlı Önlemlere (BBÖ) Ait kayıtlar

-         Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu Öz Değerlendirme Soru Listesinin Doğrulaması (Gerekli faaliyetler ve hazırlanması gereken tüm kayıtlar ve işlemler Öz değerlendirme soru listesi üzerinden yerine getirilip getirilmediği incelenip doğrulanmalıdır.)

-         Okullar tarafından uygulamaya konulan tüm hazırlık ve uygulama faaliyetleri kayıt altına alınmalı, kurum tarafından bir öz değerlendirme yapılmalıdır. (Okul tarafından tüm işlemlerin yürütümü izlenmeli, uygulamaların yerine getirildiği kontrol edilmeli, kayıtlar izlenmeli tamamlandığı ve sistemin işlediği görülmelidir.) 

-         Öz değerlendirmeyi takiben başvuru yapılmalı bu süreçte işleyiş izlenmeli ve eksiklikler giderilmelidir.

 

Not: Aşağıda verilen plan ve tablolar fikir vermek amacıyla örnek olarak sunulmuştur. Okullarımız bu örnekleri geliştirerek kendi kurumsal planlarını oluşturabilirler. 

 

 

Başvuru, Form, Kılavuz, Soru Listesi vb. İçerikler

Belgelendirme Süresince Yararlanılabilecek Dokümanlar

Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu

Özdeğelendirme Soru Listesi

Okulum Temiz Belgelendirme Başvuru Formu

Okulum Temiz Belgesi (ÖRNEK)

 Bilgilendirme Sunusu

Afişler-1

Afişler-2

Başvuru Giriş Ekranı 

 

Pandemi Risk Değerlendirmesi (ÖRNEK)

Hijyen ve Sanitasyon Planı (ÖRNEK)

Eylem Planı (ÖRNEK)

Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi 

Veli Bilgilendirme Rehberi

Öğretmen Bilgilendirme Rehberi

Öğrenci Bilgilendirme Rehberi

Genel Formlar ( Görevlendirme yazısı örneği, öğretmen-öğrenci eğitim formu, veli bilgilendirme formu vb.)

(Yukarıdaki formlar örnek olarak verilmiştir. Bu formlar okula özgün olarak kurum tarafından hazırlanmalıdır. Formlarda eylem planlarında yapılması gerekli açıklamalar belirtilmiştir.)

Talimatlar (Atık Yönetimi, El Hijyeni, Kantin-Yemekhane talimatı vb.)

 (Yukarıdaki talimatlar örnek olarak verilmiştir. Bu talimatlar okula özgün olarak kurum tarafından hazırlanmalıdır. Talimat içerikleri okulun durumu, boyutu, kapasitesi vb. özelliklerine bağlı olarak değiştirilmeli, ekleme veya çıkarma yapılmalıdır.)

 

 

Atatürk Bulvarı Kemalpaşa İzmir - 02328781122

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.